Jah... tudom, tudom...

A Discovery űrsikló történetében volt egy alkalom, amikor nem szállhatott fel – nem műszaki problémák vagy tőkehiány miatt, a gondot a harkályok okozták! A madarak ellenállhatatlannak tartották az űrsikló külső üzemanyagtartályát borító szigetelőhabot. Ez a szigetelőhab azonban létfontosságú az űrsikló feladatának teljesítéséhez. E nélkül jég képződik a mélyhűtött üzemanyagot tartalmazó tartályon; jég, amely a kilövéskor leválhat és károkat okozhat. Van ebben egy tanulság.

A házasságok sérüléseit gyakran nem nagy dolgok okozzák, mint a hűtlenség, a bántalmazás vagy az elhagyás, hanem olyan kis dolgok, mint a kritizálás, a tisztelet hiánya, és az, hogy biztosra vesszük a másikat. Ha belecsipegetsz a házasságodba, akkor nem fogod tudni elérni a boldogságnak azt a szintjét, amit Isten tervezett számodra. Valaki bölcsen megjegyezte: „Mielőtt kritizálnád párod ízlését, ne feledd, hogy téged választott.

Azt mondod: „De én csupán megállapítom a tényeket.” Oswald Chambers mondta: „Isten nem azért ad nekünk képességet a tisztánlátásra, hogy másokat bírálgassunk, hanem azért, hogy imádkozni tudjunk egymásért.” A zsörtölődés nem működik, csak arra jó, hogy házastársad önértékelését és biztonságérzetét lerombolja. Az emberek csak akkor változnak, ha érzik, hogy megértik és értékelik őket. A Biblia azt mondja: „A szeretet türelmes, jóságos.” Tehát ahelyett, hogy „belecsípnél” a társadba, emlékezz vissza azokra a tulajdonságaira, amelyek miatt vonzódni kezdtél hozzá, építs ezekre, és hozd ki belőlük a legtöbbet! Ha te nem teszed, ki fogja? Pál azt írja: „…ami igaz, ami tisztességes, ami igazságos, ami tiszta, ami szeretetreméltó, ami jóhírű, ha valami nemes és dicséretes, azt vegyétek figyelembe!” (Filippi 4:8). Ha azt tervezed, hogy házas maradsz és boldog leszel, akkor ezek az időtálló alapelvek segíthetnek.

Forrás: Mai Ige

Awe

Olvasok egy könyvet: Reality is Broken. Teljesen lenyűgöz, de ezt itt nem részletezem. (Hanem itt).

Ebben találtam, hogy a pozitív pszichológia leír egy olyan érzést, amit angolul úgy hívnak: awe:

Awe is a unique emotion. According to many positive psychologists, it’s the single most overwhelming and gratifying positive emotion we can feel. In fact, neuropsychologist Paul Pearsall calls awe the orgasm of positive emotions.

Awe is what we feel when we recognize that we’re in the presence of something bigger than ourselves. It’s closely linked with feelings of spirituality, love, and gratitude—and more importantly, a desire to serve. In Born to Be Good, Dacher Keltner explains, “The experience of awe is about finding your place in the larger scheme of things. It is about quieting the press of self-interest. It is about folding into social collectives. It is about feeling reverential toward participating in some expansive process that unites us all and that ennobles our life’s endeavors.”
És az jutott eszembe róla, hogy pont ilyen Isten jelenlétében lenni, egy-egy pillanatra átérezni a jelenlétét, meghallani a szavát, átélni a vezetését. Semmi hez sem hasonlítható. Sőt még:
Spine tingling is one of the classic physiological symptoms of awe—along with chills, goose bumps, and that choked-up feeling in the throat. Our ability to feel awe in the form of chills, goose bumps, or choking up serves as a kind of emotional radar for detecting meaningful activity. Whenever we feel awe, we know we’ve found a potential source of meaning. We’ve discovered a real opportunity to be of service, to band together, to contribute to a larger cause.

Isten megtapasztalása - reloaded

Volt az az Isten megtapasztalása könyv, amit 8-10 évvel ezelőtt többször is végigvettem, annyira tetszett.

Ezen a tavaszon pedig Isten annyi mindent végiggondoltatott, átéltetett velem - a gyakorlatban, nem ám könyvből - hogy egyszer eszembe jutott, hogy újra belenézek  ebbe az anyagba. Előkerestem a jegyzeteimet, és ... hát ... minden le volt ott írva évekkel ezelőtt, ami most (is) élesben megy. Úgy látszik kell egy nehéz helyzet, hogy igazán mélyre kerüljenek a már egyszer megértett igazságok. Mindig egy kicsit mélyebbre. Fáj is kegyetlenül - meg érzem is, hogy tanulok. Sokat.
Elhatároztam, csinálok neki egy oldalt ide is (Isten Megtapasztalása), egyrészt hogy újra átismételjem, másrészt, hogy könnyebb legyen mindig belenézni.

"Mert maga Isten teremtett olyanoknak, amilyenek vagyunk..." (Efézus 2:10)

  Figyeld meg hogyan készítette fel Isten Mózest, és meg fogod érteni, hogy hogyan készít fel minket:

1) A jellemeddel kezdi el, majd az életeden munkálkodik. Általában ez a homályban kezdődik el. Mózes esetében Isten 40 évet töltött el a régi struktúra lebontásával és az alapoktól kezdve való újjáépítéssel. Talán végtelennek tűnhettek azok az évek a pusztában. Mégis ez alatt az idő alatt találkozott Mózes Istennel az égő csipkebokorban, és megtanulta megkülönböztetni Isten hangját minden más hangtól. Hogy ez mikor fontos? Amikor makacs, saját elképzeléseihez ragaszkodó emberrel van dolgod!
2) Ő sohasem engedi kárba veszni a tapasztalatot. Ha Mózes nem a palotában nőtt volna fel, a fáraó bizonyára valami bolond pásztornak nézte volna, aki súlyos napszúrást kapott, és megölte volna. De Mózest a múltja felkészítette a jövőjére. A sivatagi kiképzése felkészítette arra, hogy képes legyen megóvni és vezetni Izrael népét a Sínai pusztában. Az a tény, hogy rabszolgának született, együttérzővé tette ahhoz hogy elfogadjon egy ilyen feladatot. Tehát ne menekülj a múltad elől - tanulj belőle!
3) Isten érzelmileg is befektet abba a munkába, amelyre elhívott. Milyen ironikus, hogy a fáraó megparancsolta minden 2 év alatti zsidó gyermek meggyilkolását, egyet mégis saját palotájában nevelt fel, azt, aki felnőve megszabadítja Izraelt és ledönti trónját. Az izraeliták nem valami ismeretlen csoport voltak, hanem Mózes saját népe. Sírásuk 40 évig visszhangzott füleiben, és most kész volt életét kockára tenni értük. Ez az ára annak, hogy Isten használni tudjon; érzelmi beruházás.
(Forrás: Mai ige)

Erősödjetek meg Őbenne (teljes és tartalmas élet 2.)

És hogy a kijelentések nagysága miatt el ne bizakodjam, tövis adatott nékem a testembe, a Sátán angyala, hogy gyötörjön engem, hogy felettébb el ne bizakodjam.
Ezért háromszor könyörögtem az Úrnak, hogy távozzék el ez tőlem;
És ezt mondá nékem: Elég néked az én kegyelmem; mert az én erőm erőtlenség által végeztetik el. Nagy örömest dicsekeszem azért az én erőtelenségeimmel, hogy a Krisztus ereje lakozzék én bennem. Annakokáért gyönyörködöm az erőtlenségekben, bántalmazásokban, nyomorúságokban, üldözésekben és szorongattatásokban Krisztusért; mert a mikor erőtelen vagyok, akkor vagyok erős. (2 Korintus 12: 7-10)
Krisztus gyengén tartja Pált azáltal, hogy megtűri a Sátán hatalmát az életében. Azt akarja, hogy egész életünkben az Ő kegyelme kísérjen. Nem akarja, hogy egy ember nagysága elhomályosítsa Isten erejét.
Isten erejének a belépési pontja az életembe nem más, mint az én gyengeségem.
Azt akarja az Úr, hogy legyenek az életünkben olyan dolgok, amik a gyengeségeinket a szemünk előtt tartják.
Szóval a magamban való csalódásaim a jóbarátaim. (Mostanában sok jóbarátom van : ) )

Mindezekkel a küzdelmekkel együtt szeret Isten. Egyben megóv attól a farizeusi lelkülettől, mikor azt gondolom, hogy jobb vagyok, mint az a "vámszedő".


Koldusként menni Istenhez
(ld boldogok a lelki szegények)

Tudatában lenni annak, hogy csak azáltal maradhatunk életben, ha Ő segít rajtunk.
Látszólagos ellentmondás: ha koldus tudsz maradni, akkor tudsz tartalmas életet élni.
Megerősödni = Őt nagynak látni, magamat meg annak, aki vagyok.

Gyakoroljuk, hogy nap mint nap abból élünk, amit az Úr tegnap tett!

Ámen.

(Forrás: Tamás)

Teljes és tartalmas élet 1.

Teljes és tartalmas életet szeretnék?


Hiába várjuk, hogy a teljes és tartalmas élet egyszer csak egy határvonal átlépésével meglesz.
A teljes és tartalmas élet a MOST és a MAJD (a mennyben) közti feszültségben van.
Meg kell értenem, hogy nem fogom tudni megtalálni, mert nincs hatalmam hozzá. Krisztusnál van a hatalom. A bűneink kötöznek meg.
Azért, a miképen vettétek a Krisztus Jézust, az Urat, akképen járjatok Őbenne,
Meggyökerezvén és tovább épülvén Őbenne, és megerősödvén a hitben, a miképen arra taníttattatok, bővölködvén abban hálaadással.
(Kolossé 2:6-7)
Kolossé: Római birodalom, globalizáció, keleti vallások hatása, római gazdagság, görög tudományok  (szóval volt már ilyen a nap alatt, mint ami most van....)

1.  Járj őbenne.
Járj. Vagyis: úton vagyunk. Az úticél  az örökkévalóság. Az életem egy Istennek való reagálás-sorozat legyen. Engedjem, hogy az élő Isten szólhasson, kezdeményezhessen. Ami az életben számít, az nem tőlem indul el. Ne én kezdeményezzek Istennél.



2. Meggyökerezni Őbenne.
Gyökér: kapaszkodás - biztonság. Ha tépi is a szél, ha veri is a jég, ottmarad.
Ragadjuk meg Krisztust a félelmeinkben.

A növény a gyökéren keresztülszívja a vizet. Szívjuk mi is Jézus vérét! Éljünk Belőle!



3. Épüljetek fel Őbenne.
Ez azt jelenti, hogy mindig van hová fejlődni.
Ne gondold azt, hogy valaki már lettél, hogy bizonyos területeken már stabilizálódott az életed.  
Az egész életünk a kibontakozásról szól!


4. Bővölködni abban hálaadással
Honnan tudjuk, hogy működik-e mindez az életünkben?
Kicsordul a hálaadás. Adjunk hálát mindenért!

(Forrás: Tamás)